Części do maszyn budowlanych – zamienniki, czy oryginały?

traktor

Dyskusja pomiędzy zwolennikami zakupu produktów oryginalnych i zamienników obejmuje chyba wszystkie branże w gospodarce naszego kraju. Problem ten – jakże często – dotyka również osoby związane z maszynami budowlanymi.

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto inwestować w oryginalne części do maszyn budowlanych, czy też lepiej inwestować w zamienniki. Czy cena zawsze musi być najistotniejsza i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem zamiennika?

Po pierwsze – cena

Nie ma dnia, by na polskich, internetowych platformach handlowych, nie można było znaleźć mnóstwa zamienników części do maszyn budowlanych. Są one z reguły znacznie tańsze od ich oryginalnych odpowiedników, co zresztą skutkuje zwiększonym zainteresowaniem na rynku.

Niestety, w procesie produkcyjnym (dotyczy to również wspomnianych części) ekonomia wciąż ma ogromne znaczenie – Jak twierdzi ekspert z PowersPartner.pl. Im coś taniej wyprodukujemy, tym – dany produkt – będzie nam (przynajmniej statystycznie) krócej działał. W konsekwencji zapłacimy więcej… I choć ta stara jak świat zasada ekonomii wciąż się sprawdza, to jednak wielu nadal wierzy, że w ich przypadku tak wcale nie będzie.

Mały komponent a tyle problemów

Czasami różnice pomiędzy oryginałami a ich zamiennikami są na tyle subtelne, że trudno je zauważyć nawet bardzo doświadczonym rzeczoznawcom. Przykładowo, kupując zamienniki oryginalnych części JCB, niektóre z ich komponentów mogą charakteryzować się znacznie słabszymi parametrami, niż w przypadku części oryginalnych.

Doskonałym przykładem niech będzie sprzęgło, które w maszynach budowlanych jest narażone na znacznie większe obciążenia, niż w zwykłej osobówce. Co z tego, że konstrukcja detalu jest taka sama, skoro zastosowane w nim wykładziny są znacznie słabsze, niż w oryginale? W praktyce, taki komponent „uziemi” maszynę na co najmniej kilka dni, co oczywiście przełoży się na koszty i to nie tylko te bezpośrednie…

Oryginał, lecz u kogo?

Twierdzenie, że oryginalne części do maszyn budowlanych są zbyt kosztowne, nie zawsze jest zresztą prawdziwe. Zwłaszcza, jeśli firma posiadająca dane maszyny, zaopatruje się u sprawdzonych dostawców.

Jednym z nich jest powerspartner.pl, zapewniający nie tylko oryginalne, ale przede wszystkim tanie części zamienne do różnych maszyn budowlanych. Specjalnością firmy są zwłaszcza oryginalne części Komatsu.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest tylko jedna. Tak – warto inwestować w części oryginalne. Zwłaszcza, że zapewniają one ciągłą pracę sprzętu, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Obserwuj nas i polub nas:

Bądz pierwszy który skomentuje "Części do maszyn budowlanych – zamienniki, czy oryginały?"

Zostaw komentarz: