10 atrakcji turystycznych w Legnicy i okolicach

monitoring gps

Istnieje wiele małych miasteczek, które swoją historią zawstydzić mogłyby nie tylko historię dużych miast wojewódzkich, ale także naszej obecnej czy byłej stolicy. Warto zatem pomyśleć o tym, aby wybrać się do Legnicy, niezwykle ciekawego miejsca, które oferuje nam szereg różnych atrakcji dla każdej osoby – nieważne czy mamy do czynienia z dziećmi, młodzieżą, czy z osobami starszymi.

Co warto wiedzieć o Legnicy?

Historia tego niezwykle ciekawego miejsca sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego i mówi się, że tereny dzisiejszej Legnicy były kiedyś osadą Ligiów. Natomaist pierwsze zachowanie ślady, które potwierdzają zasiedlenie terenów Legnicy pochodzą już z VIII wieku, kiedy to lokacja ta była jednym z głównych grodów. Warto jednak wiedzieć, że oficjalnie Legnica stała się miastem tuż przed 1252 rokiem.

Jakie miejsca w Legnicy i okolicach warto odwiedzić? Top 10 atrakcji

  1. Katedra Legnicka Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Legnicka Katedra to jeden z najznamienitszych budynków, jakie znajdziemy w mieście. Wzniesiona w latach 1330-1380, jest tak naprawdę sercem Legnicy. Wieża przez lata była wielokrotnie modernizowana i przebudowywana. Z tego powodu znajdziemy tutaj wiele stylów budowniczych.

  1. Fontanna Neptuna

Przy Katedrze znajdziemy również Fontannę Neptuna. Jest to co prawda o wiele mniejszy obiekt niż ten, który znajdziemy w Gdańsku. Jednakże, świetnie on zdobi okolicę. Warto również zaznaczyć, że fontanna jest bardzo dobrze zachowana, jak na obiekt wybudowany w XVI wieku i zmodernizowany niecałe dwa wieki później.

  1. Park Miejski

Jeżeli szukamy nieco odpoczynku od budynków, to przede wszystkim polecamy odwiedzenie Parku Miejskiego. Jest to najstarszy park znajdujący się w mieście. Połączony jest z pomnikiem przyrody i zabytkową aleją, tak zwaną Aleją Platanową.

  1. Zamek Piastowski

Wracając do architektury, warto również zwiedzić Zamek Piastowski, który do teraz oferuje nam dwie wieże pochodzące z gotyku. Oprócz tego, w zamku znajdziemy wiele reliktów oraz bardzo dobrze zachowanych elementów architektonicznych.

  1. Dom Pod Przepiórczym Koszem

Należy również wspomnieć o zabytkowych kamienicach, w tym o Domie Pod Przepiórczym Koszem. Powstała ona już na początku XVI wieku, a dzięki pracom renowacyjnym rozpoczętym w 1993 roku kamienica oferuje nam niezwykle przepiękną atrakcję.

  1. Rynek

Będąc w Domu Pod Przepiórczym Koszem możemy od razu udać się na Rynek Miejski, który to pomimo wielkich zniszczeń podczas wojny, zachował swoje najcenniejsze miejsca. To tutaj znajdziemy Muzeum Miedzi, Akademię Rycerską, rzeźbę Julka, Katedrę i wiele innych cennych obiektów, w tym zespół kamienic czy Stary Ratusz pochodzący z 1740 roku.

  1. Skwer Orląt Lwowskich

Oprócz Parku Miejskiego, warto również udać się na skwer Orląt Lwowskich, który zaskoczy nas swoją wielkością oraz pięknym wyglądem. Powstał on pod koniec XIX wieku i łączy on najważniejsze ulice w mieście. Co ciekawe, na samym środku postawiono Obelisk, który upamiętnia bitwę na Legnickich Polach sprzed 760 lat.

  1. Opuszczony Szpital Poradziecki

Dla osób, które uwielbiają dreszczyk emocji, polecamy Opuszczony Szpital. Jest to obiekt bogaty w niesamowite historie. Zbudowany on został jako niemiecki szpital wojskowy niemal 90 lat temu. Jednakże, pod koniec II WŚ Armia Czerwona zajęła szpital i aż do 1993 roku go okupowała.

  1. Muzeum Bitwy Legnickiej

Jest to jeden z oddziałów Muzeum Miedzi, który znajdziemy w centrum miasta. Ten natomiast usytuowany jest na obrzeżach miasta i upamiętnia bitwę z Mongołami, która miała miejsce w 1241 roku.

  1. Park Bielański

Park od wielu lat jest rozwijany przez miasto. Z tego powodu gruzowisko zaczęło się zmieniać nie do poznania i dziś jest przepięknym miejscem, żeby sobie odpocząć po długim i wyczerpującym dniu w Legnicy i okolicach.

Obserwuj nas i polub nas:

Bądz pierwszy który skomentuje "10 atrakcji turystycznych w Legnicy i okolicach"

Zostaw komentarz: